WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Wyniki wystaw 2008

¦WIATOWA WYSTAWA OWCZARKÓW NIEMIECKICH w AACHEN 12-14.09.2008 BSHZ AACHEN 2008 - GERMANY



Pi±tek

A¿ strach pomy¶leæ jak ten czas leci. Ja osobi¶cie ¶wiêtujê w tym roku 15 wyjazd na tê najwa¿niejsz± wystawê naszej ukochanej rasy. Kiedy przychodzi termin sierpniowo-wrze¶niowy w swoim kalendarzu mam na sta³e wpisane BSHZ a mój urlop jest zawsze tak zaplanowany aby tych kilka dni spêdziæ w wytypowanym przez SV mie¶cie razem z innymi owczarkarzami. Nie inaczej jest i w tym roku. Jednak satysfakcja u mnie jest podwójna poniewa¿ na wystawê wybra³em siê z osobami które jeszcze nigdy na takiej wystawie nie by³y. O ich wra¿eniach napiszê po zakoñczeniu wystawy. Teraz zajmê siê tym co skoñczy³o siê przed chwil± czyli pierwszym dniu Sieger 2008. Tradycyjnie pi±tek jest przeznaczony na testy psychiczne przeprowadzone w klasach u¿ytkowych psów i suk oraz ocenê wszystkich owczarków w pozycji na stój z opisami do kart oceny. Opisy te mo¿na przeczytaæ w ostatnim wydaniu SV-Zeitung nr 12 w danym roku. 

Aachen przywita³o owczarkarzy paskudn± pogod±. Deszcz i zimno spotêgowane mg³± sprawi³y, ¿e po ca³ym dniu pobytu na stadionie wiêkszo¶æ z nas by³a zziêbniêta i wych³odzona. 

P³yta stadionu na której odbywa³y siê testy przygotowana perfekcyjnie, nag³o¶nienie fatalne, psuj±ce siê mikrofony, czêste przerwy a do tego s³absza ni¿ zwykle organizacja. Jeszcze nigdy nie by³o tak aby przy wej¶ciu na wstawê nie p³aiæ za bilet. Dzisiaj tak by³o. Jak bêdzie jutro zobaczymy? 

Przed rozpoczêciem ka¿dej wystawy nasuwa siê wiele pytañ na które szukamy odpowiedzi ju¿ podczas jej trwania. Które psy wyst±pi±, które i jak zalicz± testy, które ich nie zalicz±, w jakiej formie bêd± prezentowane itd.? My¶lê, ¿e pytaniem nr 1 w tym roku by³o – czy wyst±pi FURBO i jak zaliczy testy? Wynika³o to wszystko z tego, ¿e kto¶ powiedzia³ i sia³ plotkê i¿ ten pies ma s³ab± psychikê i na tej wystawie nie wyst±pi. Odpowied¼ na to pytanie jest ju¿ znana ale o tym za chwilkê. Testy psychiczne rozpoczê³y siê o godz.7.45. Jako pierwszy zg³osi³ siê na nie NANDO Gollerweiher. Podszed³ do testów i piêknie oraz w pewny sposób je zaliczy³. Po NANDO do kolejnych testów podchodzi³y nastêpne owczarki. Z tych najbardziej oczekiwanych jako pierwszy pojawi³ siê ODIN Holtkamper Hof. ODIN równie¿ nie mia³ problemów i swoje obie próby pewnie zalicza. Po ODIN-ie kolej na SIRIO Real Favorita oraz YEROM Haus Salihin – oba testy zaliczaj±. Na p³ycie boiska pojawia siê nastêpnie Wolfgang Hassgal – w³a¶ciciel DUX-a de Cuatro Flores. Pojawia siê ale nie z Dux-em lecz z ubieg³orocznym zwyciêzc± PANJO Kirschental. Pies ten jest u niego zaledwie od 3 tygodni. Ponoæ poprzedni opikun nie radzi³ sobie z nim. W rêkach Hassgala spisuje siê ten pies bardzo dobrze i wspaniale zalicza testy. Po nim pojawia siê oczekiwany przez moj± osobê ROY Terrare Lupiae. W mniemaniu moim i publiczno¶ci ROY testy zalicza, w ocenie sêdziego nie. Publiczno¶æ w¶ciek³a i zdziwiona. Wynik poszed³ w ¶wiat. Nagle wszyscy oczekuj±cy na wystêp FURBO degli Achei zaniamawiaj± lub krzycz± – teraz FURBO. Ta m³oda gwiada owczarkarskiego ¶wiata podchodzi do swojej próby – zaliczy czy nie? Zapada cisza. FURBO w swojej pierwszej próbie pewnie trzyma siê nogi przewodnika a po komendzie pewnie atakuje pozoranta który wyskakuje z namiotu. Aplauz publiczno¶ci. Teraz druga czê¶æ próby i ponownie wspania³y atak FURBO na atakuj±cego pozoranta. Wrzawa na stadionie. W³osi skanduj± bardzo g³o¶no: FURBO, FURBO... £zy szczê¶cia lej± siê po twarzy w³a¶ciciela i przewodnika. Ja osobi¶cie równie¿ kibicowa³em temu piêknemu psu i cieszy³em siê wraz ze wszystkimi jego sukcesem. Po tych emocjac kolej na nastêpne. Psy z klasy VA: Ingoods AGASSI oraz typowany przez moj± osobê na zwyciêzcê w tym roku VEGAS Haut Mansard pewnie zaliczaj± testy psychiczne. VEGAS ma du¿e grono swoich zwolenników i fanów. Oni wszyscy bij± gromkie brawa. Dobrze swoje próby zaliczaj± równie¿ HANIBAL Stiglerhof, Godalis TINO i QUANTUM Fiemereck. Do testów nie przys±pi³y tak oczekiwane psy jak np. QUENN Locher Weg, DUX de Cuatro Flores, TAYSON Kotersbush... Warto równie¿ odnotowaæ jeszcze jeden fakt dotycz±cy psa CELLO Haus Yu. Pies ten podczas dwóch ostanich wystaw nie zaliczy³ testów. W tym roku ju¿ nowych rêkach tj. Petry Lumpe zalicza swoje obie próby. Brawo za d±¿enie do celu i osi±gniêcie planu.

W pi±tek do testów psychicznych przes±pi³y równie¿ owczarki z Polski. By³o ich w sumie 5 a swoje pozytywne próby zaliczy³y: WILMA Tensor, YADE Finkenschlag i ANGEL Martinsturm. Gratulacje dla w³a¶cicieli oraz powodzenia w dalszej hodowli!

Sobota

Tradycyjnie ju¿ w sobotni ranek rozpoczyna siê konkurencja Reproduktor i jego potomstwo. W tym roku zg³oszono do niej 30 grup. Najliczniejsze zapisane grupy s± po VEGAS-e, ZAMP-ie i ODIN-ie. Pomimo zapisanych grup nie przedstawiono po: HILL Farbenspiel, BRAVOS Steffen Haus, YANOX Bad-Boll, QUENTIN Kranberg, WINNER Assaut, DJENGES Kahn Santes Home, HANNIBAL Stieglerhof, QUANTUM Arminius. 

SIRIO della Real Favorita – pierwsza grupa tego psa sk³adaj±ca siê z 15 potomków w tym 6 psów i 9 suk, zwierzêta w jednakowym typie, dobra linia grzbietu, lekko wyd³u¿one, o prawid³owych chodach, dobry kolor i prezentacja.

Ingodds AGASSI – 2 grupa tego psa sk³adaj±ca siê z 15 potomków, 5 psów i 10 suk, du¿a liczba w klasach u¿ytkowych wyra¼ne ró¿nice p³ci pomiêdzy psami a sukami, mocny ko¶ciec, dobre linie grzbietu, dobre piêtno p³ci, w niektórych przypadkach ramiê powinno byæ d³u¿sze, dobry aparat ruchu i prezentacja.

DIGGER Elzmundungsraum – przedstawi³ swoj± grupê w ilosci 16 potomków 8 psów i 8 suk, w najwcze¶niejszym mo¿liwym okresie, bardzo dobra jednolito¶æ ca³ej grupy, dobre ró¿nice p³ci, zwierzêta o dobrym wzro¶cie, dobre k³êby, w pojedynczych przypadkach wyd³u¿one, dobry mocny ko¶ciec, kolor i linie grzbietu w hodowli uwa¿aæ na ustawienie koñczyn tylnych.

ELOY St-Michaels-Berg – ten syn ZAMPA, przedstawi³ pierwsz± grupê w tym 8 psów i 9 suk, w typie ojca, dobre ró¿nice p³ci, dobra standardowa wielko¶æ, niektóre znacznie wyd³u¿one, zad u pojedynczych egzemplarzy ¶ciêty, dobre g³owy, przy u¿yciu do hodowli tego psa uwa¿aæ na k±towanie ty³u.

BAZI Urbecke – pokaza³ pierwsz± swoj± grupê, sk³adaj±c± siê z 10 psow i 6 suk, dobra jednolito¶æ, dobre ró¿nice p³ci pomiêdzy psami a sukami, dobry pigment, ramiê powinno byæ d³u¿sze, standardowy wzrost, bardzo dobre k±towanie i ruch, zady powinny byæ w pojedynczych przypadkach d³u¿sze, w hodowli u¿ywaæ tego psa w celu poprawy aparatu ruchu, jak na pierwszy raz dobra grupa.

YUKON Bastillie – przedstawi³ 20 swoich potomków, w tym 8 psów i 12 suk, w najwcze¶niejszym mo¿liwym terminie, pomimo ma³ej ilo¶ci kryæ dal ten pies dobre dzieci, grupa przedstwia³a wierno¶æ typu ojca, dobre ró¿nice p³ci, dobre fronty, dobre proporcje wysoko¶ci do d³ugo¶ci, bardzo dobre k±towanie, w pojedynczych przypadkach ramiê powinno byæ lepsze, dobre g³owy i proporcje.

ANDRJUSCHA Noort – pierwsza grupa Andrjuschy sk³adaj±ca siê z 15 potomków, w tym 5 psów i 10 suk, o dobrych ró¿nicach p³ci, zady powinny byæ d³u¿sze, podobnie jak i ramiê, prawid³owe proporcje klatki piersiowej, wykrok powinien byæ swobodniejszy, w ca³o¶ci dobra jednolito¶æ grupy oraz pigment i prezentacja

Karats ULK – 3 grupa tego reprodukora sk³adaj±ca siê z 5 psów i 15 suk, z tego bardzo du¿o w klasach u¿ytkowych, dobre ró¿nice p³ci miêdzy psami a sukami, lecz za ma³o w typie ojca, pigment powinien byæ lepszy, a ramiê i zad d³u¿sze, zwierzêta suche i zwarte o dobrym temperamencie.

ARKO Butjenter Land – przedstawi³ 9 psów i 10 suk, du¿a jednolito¶æ i wierno¶æ do ojca, prawid³owe ró¿nice miêdzy psami a sukami, krótsze ramiê a wykrok powinien byæ swobodniejszy, bardzo dobry pigment, pojedyncze egzemplarze lekko wyd³u¿one, w hodowli uwa¿aæ na k±towanie.

QUANTUM Fiemereck – przedstawi³ swoich 6 synów i 9 córek, jednolito¶æ gupy bardzo dobra, bardzo dobre piêtno p³ci, bardzo dobre ró¿nice p³ci pomiêdzy psami i sukami, bardzo dobra wierno¶æ ojca, psy s± ¶rednio du¿e, suche, zwarte, dobre g³owy, suki lepsze od psów, prawid³owe k±towanie, zady powinny byæ d³u¿sze, u niektórych posuw powinien byæ lepszy, przy u¿yciu do hodowli pies ten polepsza przód, bardzo dobra grupa.

TIRAS Roten Feld – przedstawi³ swoich 6 synów i 14 córek sk³adaj±cych siê na 2-g± grupê tego psa, dobra wierno¶æ typu ojca, dobre ró¿nice p³ci pomiêdzy psami i sukami, bardzo dobre proporcje wysoko¶ci do d³ugo¶ci, ramiê i zad powinny byæ lepsze, dobry ruch.

DUX de Cuatro Flores – pokaza³ 3 grupê swoich potomków w ilo¶ci 11 synów i 8 córek, dobra jednolito¶æ, dobra wierno¶æ typu ojca, dobre ró¿nice miêdzy psami a sukami, prawid³owe proporcje, dobry pigment, u niektórych remiê powinno byæ d³uzsze i sko¶niej u³o¿one, prawid³owe fronty i bardzo dobry ruch.

ILBO Holtkamper See – 25 potomków z³o¿y³o siê na 2 grupê tego reprodukora, 14 synow i 11 córek w typie ojca, pomiêdzy psami a sukami dobre ró¿nice p³ci, bardzo dobre proporcje wysoko¶ci do d³ugo¶ci, dobre zwi±zanie, dobre zady, ogólnie dobrze zwi±zane zwierzêta, wiêkszo¶æ egzemplarzy na granicy wzrostu, bardzo pozytywne ogólne wra¿enie, bardzo dobry ruch.

NANDO Gollerweiher – z 32 zapisanych, przedstawi³ 12 psów i 7 suk, o dobrym pigmencie i proporcjach, dobre ró¿nice p³ci pomiêdzy psami a sukami, oddaj±ce wierno¶æ typu ojca, niektóre na granicy wzrostu a nawet powy¿ej, czê¶ciowo ¶ciête zady, ramie powinno byæ lepiej u³o¿one, prawid³owe fronty, w hodowli uwa¿aæ na wzrost.

PAKROS dUlmental – 4 grupa zyciêzscy z 2007 roku, sk³adaj±ca siê z 3 psów i 15 suk, dobra jednolito¶æ grupy oddaj±ca typ ojca, ró¿nice p³ci pomiêdzy psami a sukami, bardzo dobre maski, w pojedynczych przpadkach ramiê powinno byæ nieco lepsze a zady d³u¿sze, dziêki sukom grupa robi dobre wra¿enie – wielka szkoda, ¿e w grupie Pakrosa nie uczestniczy³ jego najlepszy syn Vegas.

NAXOS Holtkamper See – pierwsza pokazana grupa, sk³adaj±ca siê z 11 psów i 16 suk i pokazana w najwcze¶niejszym mo¿liwym okresie, dobrze odda³a wierno¶æ typu ojca, ró¿nice pomiêdzy psami a sukami prawid³owe, bardzo dobry pigment, czê¶ciowo wyd³¿one i du¿e, niektóre z egzemplarzy za mocno k±towane.

IDOL Holtkamper Hof – przedstawi³ 3 swoj± grupê, dobra jednolito¶æ jego 11 synów i 7 córek, dobry pigment, wierno¶æ typu ojca, dobre ró¿nice miêdzy psami i sukami, dobre g³owy i maski, dobre proporcje wysoko¶ci do dlugo¶ci, d³ugie ramiê powinno by¶ sko¶niej u³o¿one, silny ruch przy bardzo dobrym k±towaniu, ponad przeciêtna grupa.

NEGUS Holtkamper See – pierwszy raz przedstawiona grupa w najwcze¶niejszym mo¿liwym terminie, sk³adaj±ca z 12 psów i 17 suk, bardzo dobra ilo¶æ i jako¶æ, bardzo dobra wierno¶æ typu ojca, dobre g³owy i ciemne maski, czê¶ciowo wyd³u¿one, niektóre ze ¶ciêtymi zadami, nadgarstki u niektórych mog³yby byæ mocniejsze, bardzo dobre fronty i ruch.

QUENN Loher Weg – przedstawi³ 16 synów i 20 córek, sk³adaj±ce siê na jego 3 grupê hodowlan±, bardzo du¿o przedstawicieli w klasach u¿ytkowych, wyra¼ne ró¿nice pomiêdzy psami i sukami, typ ojca, dobry pigment, bardzo dobre proporcje i wielko¶æ, ramiê i zady powinny byæ nieco d³u¿sze, bardzo dobre k±towanie, dobre g³owy, dobry ruch, w ca³o¶ci grupa wpadaj±ca w oko, w tym mega gwiazda Furbo Degli Acheli oraz dla mnie znacznie mniejsza Godalis Tino.

ODIN Holtkamper Hof – przedstawi³ swoj± drug± grupê w ilo¶ci 50 sztuk w tym 27 psów i 23 suki w typie ojca, grupa wyrównana, dobra ró¿nica miêdzy psami a sukami, prawid³owe proporcje wysoko¶ci do d³ugo¶ci, nale¿y podkre¶liæ ogóln± zwarto¶æ i zwi±zanie, zwierzêta na granicy wzrostu, u niektórych maski powinny byæ bardziej wyraziste, k±towanie ty³u prawid³owe, dobre nadgarstki, ¶ródstopie powinno byæ mocniejsze.

ZAMP Thermodos – nadprzeciêtna super grupa, 13 psów, 25 suk, z tego duzo w klasach u¿ytkowych, bardzo dobra jednolito¶æ i wierno¶æ typu ojca, bardzo dobra ró¿nica miêdzy psami a sukami, bardzo dobre g³owy, bardzo dobra górna i dolna linia, przestrzenne chody, w pojedynczych przypadkach lu¼niejsze nadgarstki. Zamp przedstawiony w doskona³ej kondycji i ¶wietnej formie, pozostawi³ sam po sobie wspania³e wra¿enie, wielka szkoda, ¿e nie zosta³ w tym roku jeszcze raz pokazany w konkurencji – zwyciêstwo murowane, po¿egnany wraz ze swoj± grup± burz± oklasków.

VEGAS Haut Mansard – za drugim razem, pokaza³ tak± grupê potomstwa jak± do tej pory móg³ sie pochwaliæ Zamp i legendarny Uran Wieldsteiger Land – 67 potomków o bardzo dobrej jako¶ci przy bardzo dobrych ró¿nicach pomiêdzy psami a sukami w typie ojca, d³ugie zady bardzo dobre k±towanie ty³u, absolutnie prawid³owe fronty, du¿± zalet± tej grupy jest ¶rednia wielko¶æ, u niektórych lu¼niejsze stawy skokowe oraz uszy które winny byæ mocniejsze. Vegas przedstawion± grup± potwierdzi³ swoje aspiracje do jutrzejszego tytu³u mistrza ¶wiata, innego konkurenta do tytu³u VA1 trudno mi siê osobi¶cie spodziewaæ.

Po zakoñczeniu oceny hodowlanej rozpoczyna siê ocena na ringach 2,3 lub 4 grup w poszczeglnych klasach. Klasa u¿ytkowa przebiega na dwóch ringach na p³ycie g³ównej. Klasy m³odzie¿owe i juniorów na ringach bocznych poza stadionem. Wszystkich cieszy fakt ¿e deszczowa pogoda staje siê bardziej przyjazna dla wszystkich i padaj±cy deszcz przestaje si±piæ. Co za ulga. Od razu inna wystawa i ogl±danie. Klasy suk: m³odzie¿owe i juniorów trwaj± najd³u¿ej z uwagi na liczebno¶æ klasy. Ostatnie pokazane grupy w tych klasach s± najlepsze jako¶ciowo i coraz bardziej zbli¿aj± ogl±daj±cych do grup 1-szych które jutro bêd± walczyæ o zwyciêstwo. Emocje siêgn± zenitu. Mam nadziejê, ¿e niebiosa u¶miechn± siê do wszystkich i jutro za¶wieci tak oczekiwane s³oñce. Oby tak by³o.

Jacentus

Niedziela

Niedzielny ranek przywita³ Nas wszystkich lekko przebijaj±cymi siê promieniami s³oñca. Z czasem robi³o siê cieplej i s³oneczniej. Wreszcie pogoda dopasowa³a siê w Aachen do tego co siê mia³o dziaæ w tym mie¶cie. Niedziela na wystawach ¶wiatowych jest ju¿ tradycyjnie zarezerwowana dla najlepszych owczarków niemieckich w poszczególnych klasach. Nie inaczej by³o teraz. Na bocznych ringach odbywa³o siê sêdziowania klas psów i suk w wieku m³odzie¿owym i juniorskim. Na p³ycie g³ównej sêdziowano drug± grupê (miejsca od oko³o 50-100) psów i suk w klasie u¿ytkowej. Jeszcze w sobotê z trzeciego ringu awansowa³a do ringu 2-iego YADE Finkenschlag. Zapewni³o jej to obok WILMY Tensor udzia³ i start w niedzielnym drugim ringu. Du¿ym sukcesem okaza³ siê wystêp WILMY która ostatecznie awansowa³a do fina³owego ringu - pierwszej grupy. A jak wiadomo pierwsza grupa to suki VA i czo³owe suki V do miejsca 50-60. Wszystkim wystawcom z Polski których sukcesy i pora¿ki mo¿ecie poznaæ analizuj±c wyniki wystaw gratulujê wystêpu na tej wystawie, odniesionych sukcesów i odwagi w pokazaniu swoich owczarków na tej presti¿owej wystawie. Brawo!

Zawsze du¿± ciekawostk± niedzielnej rozgrywki jest odpowied¼ na pytanie w jakiej kolejno¶ci zostan± wywo³ane psy i suki w klasie u¿ytkowej. W klasie u¿ytkowej suk sêdziowanej przez Rudigera Maia od pocz±tku na pierwszej pozycji zosta³a wywo³ana LANA Zenteiche – du¿a, mocna, pe³na substancji, niezwykle witalna a do tego wspaniale siê poruszaj±ca suka prowadzi³a od pocz±tku do koñca. Zwyciê¿y³a zas³u¿enie sprawiaj±c ogromn± rado¶æ swojemu hodowcy i w³a¶cicielowi. Na pozosta³ych pozycjach pewne ale nieznaczne roszady. Sêdzia Mai doskonale zna sêdziowane przez siebie zwierzêta i w jasny oraz przejrzysty sposób ustawia ca³± stawkê. Czê¶æ publiczno¶ci analizuj±c ocenian± stawkê zauwa¿a, ¿e w czo³ówce suk s± dwie suki z hodowli Fichtenschlag – TIANA i VIANA. Wywo³ana po ocenie na stój na 3 pozycji VIANA ostatecznie tam zostaje. TIANA w ¶cis³ej czo³ówce. Obie VA. Tak sobie pomy¶la³em – jak to jest, ¿e jedna hodowla potrafi³a wprowadziæ 2 suki do grupy VA. Jedno VA na takiej wystawie to bardzo du¿y sukces a jak okre¶liæ 2xVA? Mam nadziejê, ze doczekamy czasu kiedy chocia¿ 1 suka z ca³ej Polski bêdzie VA w Niemczech. Jedna z ca³ej Polski. Generalnie suki w tej fina³owej grupie bardzo piêkne – anatomia, ruch, witalno¶æ i chêæ do pokazywania. Naprawdê jest na czym zawiesiæ oko. Gratulacje dla hodowców i wystawców!
A jak bêdzie w klasie psów?! 
Zastanawia³em siê przed wystaw± jak mo¿e wygl±daæ klasa u¿ytkowa psów? Jakie psy maj± szansê wej¶æ do VA? Jak ustawi to sêdzia? Przyznam siê, ¿e jeszcze przed ¿adn± wystaw± nie mia³em takich dylematów jak w tym roku. Nie by³o ZAMP-a, PAKROS-a, DUX-a, QUENN-a. Kiedy zna³em ju¿ po pi±tkowych testach psychicznych wszystkie psy jakie mog± wyst±piæ w niedzielnym finale grupa VA dla mnie winna wygl±daæ tak: VEGAS, AGASSI, ODIN, NANDO, FURBO, NEGUS. Tymczasem po ocenie na stój wywo³ana kolejno¶æ wygl±da³a nastêpuj±co: VEGAS, ODIN, NEGUS, ILBO, AGASSI, YEROM, QUANTUM, NANDO, YUKON, FURBO, URAN, TINO, PANJO, KWANTUM, TUAREG, HERO, DEXTER, ICEMAN, FARUS, CLINTEN. Za czasów sêdziowania Hermana Martina grupa VA by³a bardzo bliska przewidzenia. Teraz kiedy sêdziuje Reinhard Meyer dla mnie to co robi jest czym¶ zupe³nie nie zrozumia³ym. Nie przypominam sobie sytuacji aby pies który rok wcze¶niej jest u tego samego na pozycji V34 w nastêpnym roku wchodzi do VA. Ja rozumiem i doceniam danego psa jako reproduktora i dobr± pokazan± grupê ale wpychanie psa od razu do grupy VA to dla mnie nie do koñca rzecz zrozumia³a. Takiego psa nale¿y postawiæ na pozycji V1-V10 aby zwiêkszyæ zainteresowanie nim hodowców. Je¿eli w kolejnym roku potwierdzi swoj± klasê jako reproduktor wtedy mo¿na go daæ do grupy VA. Chcê byæ dobrze zrozumia³y – nie mam nic przeciwko danemu psu czy psom ale mam tu na my¶li sposób sêdziowania. Za czasów Hermana Martina takie rzeczy nie mia³y miejsca. Ci co byli w 2007 roku na wystawie ¶wiatowej doskonale pamiêtaj± jak wspaniale zaprezentowa³ siê syn TIMO Berrekasten – AREX. W ubieg³ym roku pies ten ustawiony na dalszej pozycji przebija³ siê do przodu wzbudzaj±c aplauz publiczno¶ci. Ten sam R.Meyer który zna tego psa doskonale w tym roku wyg³upi³ siê po raz kolejny ustawiaj±c tego samego AREX-a na dalszej pozycji po to aby ostatecznie postawiæ do na pozycji V21. Brawo dla AREX-a za niepowtarzaln± witalno¶æ i chêæ do pokazywania, du¿e uuuuuuuu dla sêdziego. Pan sêdzia postanowi³ ¿e w tym roku nie pope³ni kolejnego ju¿ b³êdu jakim o¶mieszy³ siê w roku 2007 ustawiaj±c szkaradne i paskudne psy tzw. pracuj±ce przed ³adnymi psami eksterierowymi. Miejsce psów tzw. pracuj±cych jest zawsze na koñcu stawki psów eksterierowych. Je¿eli w³a¶ciciel psa pracuj±cego chce siê pochwaliæ swoim owczarkiem niech to robi na zawodach sportowych. Porównywanie ich walorów anatomicznych z psami tzw.wystawowymi jest czym¶ nie na miejscu. Powiem szczerze ¿e jestem zmêczony tym co prezentuje Pan Meyer - a wturuje mu O.K.Ahrens - nie tylko swoimi umiejêtno¶ciami sêdziowskimi ale i sam± osob±. Mam tutaj na my¶li paskudne podej¶cie do wystawców i psów z poza Niemiec zw³aszcza z Europy wschodniej. Nie têdy droga do zachêcania wystawców i obserwatorów aby je¼dzili na wystawy do Niemiec, nale¿eli do SV itd. Mam osobist± nadziejê, ¿e na przysz³orocznej wystawie ¶wiatowej ani jeden ani drugi sêdziowaæ ju¿ nie bêd±. Bêdzie to tylko dla dobra i przysz³o¶ci owczarka niemieckiego. Szanowne SV – najwy¿sza pora na opamiêtanie! 
Natomiast jestem pod bardzo pozytywnym wra¿eniem sêdziowania Rudigera Maia, Wolfganga Babilona, Thomasa Tauberta i Albrechta Wornera. Brawo dla ca³ej czwórki. 

Wracaj±c do klasy u¿ytkowej psów – od pocz±tku do koñca na pierwszej pozycji VEGAS. Wspania³a anatomia, ruch, forma kondycyjna, witalno¶æ i prezentacja. Nie mia³ sobie równych i przegraæ nie móg³. Do tego wspania³ej jako¶ci potomstwo zw³aszcza suki. Dobrych synów równie¿ nie brakowa³o co mo¿na zobaczyæ analizuj±c wyniki wystawy. Za VEGAS-em 3 psy rodziny Niedergaselów. Ogromny sukces. Sukes najwy¿szego formatu i nie ostatni w niedzielne popo³udnie. Do grupy VA wchodzi min. równie¿ przepiêkny FURBO. Jego anatomia jest naprawdê na niespotykanym poziomie. Przewy¿sza innych swoich rówie¶ników wiekowych znacznie. Do tego bardzo dobre pochodzenie, ¶wietna psychika – nic tylko czekaæ na to co poka¿e jako reproduktor. Euforia W³ochów jest ogromna podobnie jak doping. Grupê VA zamyka NANDO – pies bardzo dobry anatomicznie i kolorystycznie. Niestety zbyt ma³o dobrych dzieci. Przyznane w tym roku VA to szczyt jego mo¿liwo¶ci wystawowych. Mo¿e doczekamy siê czego¶ dobrego równie¿ po nim?!
Reasumuj±c. W mojej ocenie poziom ca³ej klasy u¿ytkowej w tym roku bardzo mnie rozczarowa³. Pojedyncze zwierzêta piêkne. W ca³o¶ci klasy jaka¶ zapa¶æ. Bior±c pod uwagê fakt i¿ jest to wystawa ¶wiatowa nale¿y spodziewaæ siê znacznie wy¿szego poziomu. Przynajmniej ja siê tego spodziewa³em ale ka¿dy mierzy swoj± miar±. Bo gdzie w koñcu mo¿na zobaczyæ te najlepsze psy w jednym ringu jak nie Sieger?! Napewno na poziom tej klasy mia³ wp³yw ¿e nie wyst±pi³o kilka czo³owych psów równie¿ z ubieg³orocznych klas m³odzie¿owych i juniorskich. Mo¿e dlatego tak mnie nieco razi³ ogólny poziom tej klasy. To wra¿enie i tak jest wy¿sze od tego jakie mia³em po zobaczeniu psów w klasie m³odzie¿y. Pojedyncze egzemplarze mog³y siê podobaæ ale inne psy wybrane do czo³ówki to jakie¶ nieporozumienie. Nowego FURBO nie widaæ. Mo¿e w przysz³ym roku?
Jestem natomiast pod bardzo du¿ym wra¿eniem suk jakie zosta³y pokazane na ca³ej wystawie ¶wiatowej. W czo³ówkach suki piêkne jak marzenie. Du¿e brawa dla hodowców. Do tych suk brakuje teraz wiêkszej ilo¶ci wybitnych reproduktorów. VEGAS i ZAMP to za ma³o jak na tak liczn± rasê. 
Du¿e brawa dla organizatorów, ¿e po prezentacji ka¿dej najlepszej 20-tki w klasach m³odzie¿owych i juniorów wrêczano nagrody. Podobnie jak pomys³ aby konkurencja „Najlepsza hodowla” odby³a siê przed klas± u¿ytkow± – jeszcze przy pe³nych trybunach. Przez lata konkurencja ta odbywa³a siê po zakoñczeniu klasy u¿ytkowej, najczê¶ciej przy pustych trybunach. W tym roku wszyscy mogli t± konkurencjê prze¿yæ we w³a¶ciwy sposób. Ogromne brawa dla sêdziego Hl.L.Goke za profesjonalizm jaki pokaza³ przy opisywaniu i uzasadnianiu przyznanych lokat. Nie omieszka³ równie¿ powiedzieæ co¶ od siebie, ¿e bardzo boleje nad faktem ¿e móg³ oceniaæ tylko 13 hodowli w tym 2 zagraniczne. Ogromny sukces w³oskiej hodowli „degli Achei” która zajê³a 3 lokatê ustêpuj±c tylko miejsca hodowlom Holtkamper See i Fichtenschlag. Du¿e brawa dla sêdziego! Powinien sêdziowaæ w przysz³ym roku jedn± z klas!

Kolejna wystawa ¶wiatowa w roku 2009 odbêdzie siê w Ulm. Zachêcam wszystkich do zobaczenia na w³asne oczy tego wielkiego ¶wiêta owczarka niemieckiego.

Na zakoñczenie pragnê podziêkowaæ Patrycji Einfalt i Rafa³owi Morawskiemu za okazan± pomoc podczas wystawy ¶wiatowej. Wasza bieg³a znajomo¶æ jêzyka niemieckiego by³a bardzo pomocna w pisaniu mojego ca³ego sprawozdania z tej wystawy. Pati i Rafa³ – dziêki!

Do zobaczenia w Ulm.

Jacentus

Copyright & design by daltonptojekty2002-