WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Wyniki wystaw 2005

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych Leszno 27-28.05.2006

KOMENTARZE DO WYSTAWY

Od pewnego już czasu słyszę namowy, abym spisywała i wysyłała na stronę Jacentus komentarze do odwiedzanych przeze mnie wystaw. Miałam opory ze względu na to, iż z reguły jestem wystawcą, a więc moje komentarze mogą być zawsze postrzegane jako stronnicze. Z drugiej strony, jako że jestem organizatorem wystaw w Świerklańcu i wiem, że zorganizowanie wystawy nie jest banalną sprawą, uwagi dotyczące organizacji innych wystaw mogą stwarzać atmosferę w stylu: „sama nie jest idealna, a innych krytykuje”.
Patrząc jednak na to, że niewiele osób pali się do opisywania przebiegu wystaw i z reguły sprawozdanie z wystawy kończy się na podaniu suchych wyników, postanowiłam jednak w miarę wolnego czasu skrobnąć zawsze parę słów o imprezie w której uczestniczę.

W ostatnią niedzielę byłam na Międzynarodowej Wystawie w Lesznie. Do sędziowania owczarków na tej wystawie został zaproszony świeżo upieczony przewodniczący Klubo-komisji ON – pan Zbigniew Milewski.
Na początku jedna krytyczna uwaga organizacyjna – jak często się niestety zdarza, ring dla owczarków niemieckich był nie dość, że mały, to jeszcze dosłownie okrągły – nawet w małej stawce trudno pokazać na takim ringu przestrzenny kłus owczarka niemieckiego. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji wystawców ring został sprawnie przebudowany.
Na wystawę zgłoszono 41 owczarków niemieckich – w tym 10 psów i 31 suk. W tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję. Od pewnego czasu można zauważyć znaczną przewagę liczebną suk na wystawach międzynarodowych, przy ogólnie niezbyt dużej liczbie zgłoszeń w porównaniu np. z wystawami owczarkarskimi. Jest to związane z obowiązującym od kilku lat regulaminem hodowlanym nakładającym obowiązek wystawienia przyszłej suki/psa hodowlanego na wystawie międzynarodowej. Bardzo mnie dziwi, że przy znacznej liczbie osób z grona owczarkarzy należących do władz związku kynologicznego nikt nie lobbuje za zmianą tego przepisu. Przecież wiadomo, mówiąc brutalnie, że jest to w przypadku owczarków niemieckich zwykłe „nabijanie kasy” oddziałom organizującym wystawy międzynarodowe, a w żaden sposób nie podnosi to poziomu zwierząt hodowlanych. Wiadomo jest przecież, że znacznie trudniej jest zdobyć ocenę hodowlana na wystawie owczarkarskiej aniżeli na międzynarodówce. Nie mówiąc już o tym, że byłoby to dla hodowców znacznie tańsze rozwiązanie – wystawy owczarkarskie są dużo tańsze od międzynarodowych.
Wracając jednak do wystawy w Lesznie – atmosfera panująca wokół ringu nie należała do przyjemnych. Wystawcy w większości nie byli zadowoleni z werdyktów sędziego – stąd atmosfera była bardzo gorąca. Doszło nawet do groźby (nie wiem czy spełnionej czy też nie) – wpisu do karty oceny nagannego zachowania się wystawcy. Można w tym miejscu powiedzieć, że jak zawsze przegrani się burzą. Nie jest to jednak do końca tak. Przecież praktycznie na każdej wystawie spotykamy się w zamkniętym gronie – ciągle tych samych osób. Na każdej też wystawie jest tylko jeden zwycięzca w danej klasie – inaczej się przecież nie da. Więc zadam pytanie (mam nadzieję, że nie retoryczne) – dlaczego na niektórych wystawach jest spokojnie, a na innych aż wrze koło ringu? Może to jednak nie wina wystawców?
Uprzedzając zarzut, że jestem zła o przegraną własnego psa, odpowiadam: oczywiście, że nie było mi przyjemnie, kiedy patrząc na stawkę w katalogu gratulowano mi CACIB-u jeszcze przed wystawą, a skończyło się jak widać poniżej w wynikach – ale nie jestem tak zadufana w sobie, żeby sądzić, iż wrzawa koło ringu dotyczyła mojego psa J. Dlaczego więc wystawcy się burzyli? Wydaje mi się, ze brakowało po prostu merytorycznego uzasadnienia werdyktów! Wiadomo przecież, że wzorzec rasy to nie równanie z jedną niewiadomą i zapewne ile sędziów tyle interpretacji wzorca. Dla jednych ważniejsza jest linia grzbietu, dla innych format psa, jeszcze dla innych kątowanie przodu etc. Szacunek względem wystawcy wymaga jednak czytelnego uzasadnienia przyznanej lokaty. Mówiąc „łopatologicznie”: jeżeli pies A wygrywa z psem B i sędzia mówi, że pies B wprawdzie ma lepszą linię grzbietu, ale za to ma gorsze np. proporcje i dlatego przegrywa – to można się z taką interpretacją wzorca nie zgadzać, ale werdykt jest przynajmniej jasny. Mówienie czegokolwiek niejako „na odczepnego” – powoduje właśnie niesnaski, teorie spiskowe etc. Żeby nie być gołosłowną podam najbardziej dla mnie jaskrawy przykład z wystawy w Lesznie – w jednej z dorosłych klas cały czas prowadziła bardzo ładna suka – znana z tegorocznych wystaw owczarkarskich w Kórniku i Błażejewku. Pod koniec wystawiania została przesunięta na druga lokatę – z lakonicznym komentarzem „za kłąb”. Przy ringu zawrzało – nawet z daleka było widać, że kłąb miała znacznie lepszy od suki, która ja wyprzedziła. Zaczęły padać trochę ordynarne przycinki pod adresem sędziego – „a Pan wie w ogóle gdzie jest kłąb u psa”? I po co to? Przecież wystarczyło zatrzymać stawkę i spokojnie wyjaśnić wystawcom i publiczności dlaczego jedna suka została uznana za lepszą od drugiej!. Tak jak pisałam wcześniej – wystawcy należy się rzetelny komentarz. W końcu to dla nas są wystawy – jakby nas brakło, to sędziowie byliby niepotrzebni! Oczywiście na wystawach owczarkarskich, gdzie zwierząt jest bardzo dużo, taki komentarz powinien ograniczać się jednie do czołówki, ze względu na ograniczenia czasowe. Ale na pozostałych wystawach, gdzie stawki są tak niewielkie – jaki to problem?
Kończę swoją relację smutnym dla polskich owczarkarzy podsumowaniem – gdyby na tej wystawie oceniał sędzia tzw. „od innych ras”, to więcej zapewne zostałoby mu wybaczone. Jeśli jednak sędziowanie szefa klubu wzbudza takie kontrowersje (ponoć tydzień wcześniej na wystawie w Radomiu było równie „gorąco”) – to niezbyt dobrze nam to niestety wróży!

Joanna Domańska


Chciałbym nawiązać do wypowiedzi Pani Joanny Domańskiej na temat wystawy międzynarodowej w Lesznie, a mówiąc dokładniej na temat jej sędziowania (chodzi oczywiście o owczarka niemieckiego). Niedopuszczalnym jest aby sędziowanie ON było realizowane przez osoby, które zajmują poważne stanowisko „w tej rasie” pokazują światu wizytówkę polskiego owczarka niemieckiego, chodzi oczywiście o to jakie psy wygrywają swe klasy otrzymując przy tym CWC CACIB.

Przy okazji Pani Joanna ma rację - znieść obowiązek wystawiania ON na wystawach międzynarodowych, zniknie problem „fachowych” ocen przez sędziów.

Moje zdanie oczywiście poprę przykładami, najprostszy to suki klasa otwarta

1. Jeżeli sędzia decyduje się przestawić sukę z drugiej lokaty na pierwszą to należy dać nowemu liderowi się pokazać chociaż by na dwóch okrążeniach, a nie przestawić i skończyć, sprytne przez cały czas oczy skupione są na lokacie 1, a gdy widzowie powinni zobaczyć tą najlepszą to już nie da rady, można tylko posłuchać jak mistrz wymienia jej zalety, które doprowadziły ją do pierwszej lokaty. Jeśli się nie wie jak uzasadnić żeby drugiej lokaty nie obrazić , to się mówi „ suka która wygrała jest bardziej w moim typie ‘’ i wszyscy będą mniej lub bardziej zadowoleni, a nie wymieniać wady, których suka nie posiada bądź zalety suki, których trudno dostrzec chyba że okulary coś zmieniają. 

2. Jeżeli suka, która wygrała dostaje od sędziego CWC oraz CACIB to znaczy, że jest wybitna i nasuwa się pytanie dlaczego przez 30 min chodziła w stawce na drugim miejscu – szok , świadczy to o pomyłce szytej grubymi nićmi.

Ne będę opisywał klasy użytkowej psów po co Pan sędzia ma się denerwować.

Sędziowie niemieccy podchodząc do wystaw w ten sposób, że analizują co się dzieje z na wystawach i mają pojęcie o sukach i psach, które oceniają. W Polsce jak widać tego nie ma, czołowe zwierzaki potrafią przegrywać z nieznanymi owczarkami, których nie ma na liczących się wystawach z wiadomych przyczyn.

Pan Milewski może powinien być szefem klubu ale chyba coś się z rasą nie zgadza pokazuje to sędziowanie w Lesznie, w Radomiu itd 

Z poważaniem 

Marek Zgorzelski


Sędzia: Zbigniew Milewski

PSY

Klasa młodzieży 

1 dosk Zw. Młodzieży JERRY LEE Temperton FCI (WILKO v. Fichtenschlag, KAJA z Dziedzic), hod. A. i P. Tiahnybok, wł. Dariusz Plewa
2 dosk FOX z Zaborowa (GAMBO Texa, CAMA z Zaborowa), hod. i wł. Zbigniew Baran

Klasa otwarta 

1 dosk CWC CACIB Najl. Pies w Rasie EIKO Stan-Lech (BRONKO Stary Samotar, ALASKA z Więcborskiej Doliny), hod. i wł. L. Bardoński& S. Borkowski
2 dosk ENZO Kanisowa Korekta (NERO z Weselskiej Zagrody, ELIS Kamienna Twierdza), hod. T. Potorski, wł. Marcin Adamczewski
3 dosk GREY GANDALF Temperton FCI wilczasty (Markallens PAJAS, ASHKA Faustus Moravia), hod. i wł. Agnieszka i Paweł Tiahnybok
4 dosk ŁYSEK Wan-Hen FCI (OPLAN Uzemie Zazrakov, JONA Wan-Hen FCI), hod. H. Tabaczyński, wł. Marian Olech

Klasa użytkowa

1 dosk CWC res. CACIB BODO v. Haus Tchorz (QUANTUM v. Arminius, WENITA v. Monchberg), hod. i wł. Mirosław Tchorz
2 dosk YANGO Tensor (ARAK v. Frankengold, VINETA v. Fourniermuhlenbach), hod. i wł. J.i A. Domańscy 

SUKI

Klasa szczeniąt

1 wo IRA z Mylnej Gromady (GASKO Maserau, IDA z Mylnej Gromady), hod. S. Maury-Wawrzyniak, wł. Antoni Wawrzyniak
2 wo URMA Stan-Lech (PER Jar-Val, ELI Stan-Lech), hod. S. Borkowski, wł. Mariusz Wietrzykowski

Klasa młodzieży 

1 dosk Zw. Młodzieży Zw. Rasy ZMORA Wan-Hen FCI (ZBIR Wan-Hen FCI, ŁADA Wan-Hen FCI), hod. H. Tabaczyński, wł. Piotr Rakowski
2 dosk NIKA z Ostrowskiej Sfory (KAI v.d. Luisenstrasse, FANY v. Haus Galli), hod. i wł. Krystian Jaśtak
3 dosk XENA v. dan Alhedys Hoeve (YASCO v. dan Alhedy’s Hoeve, ROMIJ v. dan Alhedy’s Hoeve), hod. A.V.G. Midelkamp, wł. Grzegorz Plewka
4 dosk AZJA Swarzędzka Dolina (FORD z Beroliny, DEJZI Swarzędzka Dolina), hod. i wł. Władysław Paprocki
5 dosk FRANCA v. Haus Tchorz (GONZALES v. Tronje, WENITA v. Moenchberg), hod. i wł. Mirosław Tchorz
6 bdb RITA V-Max (ERASMUS v. Noort, GIA V-Max), hod. Z. Boratyn, wł. Zbigniew Baran
7 bdb LUKA z Ziemi Łukowskiej (IWO Eskorta, DARA Szerland), hod. T. Strzałkowiec, wł. Michał Rozwora
8 bdb TANYA z Domu Nauczyciela (ERASMUS v. Noort, HARA Rykoń), hod. P. A. Grzędziccy, wł. Joanna Nojek
9 db ADORA Mosińska Elegancja (BARONE, BETA z Rezydencji Noraf), hod. i wł. Bogdan Grześkiewicz

Klasa pośrednia

1 dosk CWC CACIB Najl. Suka w Rasie ISKRA Szenberg (GAMBO Texa, NIRA v.d. Wannsee), hod. i wł. Wiktor Kowalski
2 dosk FIENCHEN van Groot-Fehn (Endrefalva OLYMPUS, QUESSA van Noort), hod. W. Sendemer, wł. Artur Szyptur & Edgar Muller
3 dosk HERA Szenberg (ORBIT v. Tronje, HERA Ostersiek), hod. W. Kowalski, wł. Artur Kajda
4 bdb CARINA z Kąkolewa (VAX z Beroliny, PONA z Umultowa) hod. R. Glapa, wł. Zbigniew Hofman 

Klasa otwarta 

1 dosk CWC res. CACIB ICA Stan-Lech (SKOTT z Więcborskiej Doliny, ISKRA z Więcborskiej Doliny), hod. S. Borkowski, wł. L. Bardoński & Michalak
2 dosk SIERRA MADERA Wan-Hen FCI (WITUS Wan-Hen FCI, JONA Wan-Hen FCI), hod. H. Tabaczyński, wł. Marek Zgorzelski
3 dosk AMAZONKA ze Starozamkowej (ATHOS v. Haus Arnemann, CENTA Samochodowa Aleja), hod. i wł. Barbara Kostańska-Sekulska
4 dosk JETTA z Krywlan (QUAI v. Sebaldsbruck, ULIS z Krywlan), hod. R. J. Gesinowscy, wł. Marcin Paradowski 
5 dosk XENA v.d. Wannsee (ERASMUS v. Noort –UNA v. Elzmündungsraum) hod. G. Korschek, wł. Wiktor Kowalski
6 dosk UNIMA z Kąkolewa (OPLAN Uzemie Zazrakov, VARA z Umultowa), hod. R. Glapa, wł. Anna Wajcher
7 bdb MOLY z Domu Nauczyciela (QUENTIN Karanberg, HARA Rykoń), hod. P. A. Grzędziccy, wł. Tadeusz Potorski
8 bdb REA z Kąkolewa (KYMON Dany Kvet, RITA z Umultowa), hod. R. Glapa, wł. Roman Bauta

Klasa użytkowa 

1 dosk ELZA Kanisowa Korekta (NERO z Weselskiej Zagrody, ELIS Kamienna Twierdza), hod. T. Potorski, wł. Jacek Kwiatkowski
2 dosk ENOLA Temperton FCI (BRONKO Stary Samotar, KAJA z Dziedzic), hod. A. i P. Tiahnybok, wł. Marzena Piskorz-Machnik

Klasa weteranów

1 dosk CENTA Samochodowa Aleja (MAXON v. Arminius, OLGA z 34 Ulicy), hod. Z. Łukasik, wł. Barbara Kostańska-Sekulska

Ps. Składam piękne podziękowanie dla Pawła i Agnieszki Tianybok za notowanie, przepisanie i przesłanie wyników z tej wystawy! Dziękuję również Asi Domańskiej za napisanie kilku zdań swojego bardzo rzeczowego i fachowego komentarza. Współpraca z Wami to prawdziwa przyjemność. To wspaniale że są osoby które potrafią robić coś dla innych. Składam również piękne podziękowanie dla Patrycji Einfalt z Wrocławia za wsparcie finansowe serwisu Jacentus. Dzięki dla wszystkich!

Jacentus

Copyright & design by daltonptojekty2002-