WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH

SV - Statisticks
Podczas jednej z rozmów telefonicznych zadano mi pytanie czy pamiętam kiedy ostatni raz dany sędzia sędziował podczas Światowej Wystawy Owczarków Niemieckich. Nie znałem odpowiedzi na to pytanie ale po sięgnięciu do swojego archiwum lada monet wszystko było jasne. Osoba pytająca została zadowolona przez moją osobę prawidłową odpowiedzią.

Pomyślałem sobie, że dobrze będzie przypomnieć czytelnikom serwisu zestawienie które odpowie na następujące pytania:

  • w którym roku dany sędzia sędziował przyznaną mu klasę
  • który sędzia sędziował ile razy w ciągu ostatnich 30 lat (lata 1987-2016)
  • który sędzia jest aktywny na wystawach do dnia czytania statystyki
  • którzy sędziowie odeszli na sędziowską emeryturę
  • których sędziów nie ma już wśród nas
  • kiedy ostatni raz sędziowali np. bracia Herman MARTIN (kojec Arminius) i Walter MARTIN (kojec Wienerau) czy też Ernst BECK (kojec Haus Beck)




  • Zestawienie nr 1 - Owczarek niemiecki krótkowłosy PSY
    Klasy wystawowe BSZS
    Rok + 24 psy 18-24 psy 12-18 psy
    2017 Lothar QUOLL Thorsten KOPP Lutz WISCHALLA
    2016 Lothar QUOLL Helmut KONIG Uwe SPRENGER
    2015 Lothar QUOLL Dirk GABRIEL Johann MAYER
    2014 Lothar QUOLL Helmut BUSS Hans Peter FETTEN
    2013 Lothar QUOLL Thomas TEUBERT Frank GOLDLUST
    2012 Rudiger MAI Joachim STIEGLER Karl Heine ZYGADTO
    2011 Reinhard MEYER Lutz WISCHALLA Gunter SCHWEDES
    2010 Reinhard MEYER Bernd WEBER Helmut KONIG
    2009 Reinhard MEYER Klaus GOTHE Hans Ludger GOKE
    2008 Reinhard MEYER Wolfgang BABILON Otto Korber AHRENS
    2007 Reinhard MEYER Henning SETZER Hans Peter RIEKER
    2006 Heinz SCHEERER Hans-Joachim DUX Ernst SEIFERT
    2005 Heinz SCHEERER Hans Peter FETTEN Reinhard MEYER
    2004 Erich ORSCHLER Heinz SCHEERER Johann MAYER
    2003 Erich ORSCHLER Bernhard NORDA Klaus GOTHE
    2002 Peter MESSLER Helmut KONIG Frank GOLDLUST
    2001 Peter MESSLER Erich ORSCHLER Andreas RUDOLPH
    2000 Peter MESSLER Hans Peter RIEKER Erich BOSL
    1999 Peter MESSLER Heine HUHN Wilhelm EUSCHER
    1998 Peter MESSLER Ernst RUCKER Johann MAYER
    1997 Peter MESSLER Ulrich KOSFELD Rudiger MAI
    1996 Peter MESSLER Gunter KOLLGES Leonhard SCHWEIKERT
    1995 Peter MESSLER Heinz HUHN Wolfgang BABILON
    1994 Hermann MARTIN Joachim BRATKE Heinz HENRICI
    1993 Hermann MARTIN Peter MESSLER Johann MAYER
    1992 Hermann MARTIN Andreas RUDOLPH Erich ORSCHLER
    1991 Hermann MARTIN Albert PLATZ Theo LUGBAUER
    1990 Hermann MARTIN Reinhardt MEYER Gunter KOLLGES
    1989 Hermann MARTIN Walter RUGAMER Rolf FAUSER
    1988 Hermann MARTIN Bernhard NORDA Erwin WIESER
    1987 Hermann MARTIN Horst KNABE Albert PLATZ


    Zestawienie nr 2 - Owczarek niemiecki krótkowłosy SUKI
    Klasy wystawowe BSZS
    Rok + 24 suki 18-24 suki 12-18 suki
    2017 Norbert SCHARSCHMIDT Harald HOHMANN Christoph LUDWIG
    2016 Friedrich GERSTENBERG Hans-Peter SCHWEIMER Peter ARTH
    2015 Erich BOSL Wilhelm NORDSIECK Richard BRAUCH
    2014 Leonhard SCHWEIKERT Albrecht WOERNER Wolfgang LAUBER
    2013 Rudiger MAI Dieter NITSCHKE Rainer MAST
    2012 Henning SETZER Franz Peter KNAUL Margit van DORSSEN
    2011 Hans Peter RIEKER Bernhard NORDA Heinz SCHEERER
    2010 Erich BOSL Norbert SCHARSCHMIDT Leonhard SCHWEIKERT
    2009 Frank GOLDLUST Hans Jurgen BEGIER Johann MAYER
    2008 Rudiger MAI Thomas TEUBERT Albrecht WOERNER
    2007 Bernhard NORDA Joachim STIEGLER Peter ARTH
    2006 Gunter SCHWEDES Hans Peter SCHWEIMER Erich BOSL
    2005 Rudiger MAI Ernst RUCKERT Horst BLUME
    2004 Leonhard SCHWEIKERT Karl Heinz ZYGADTO Otto Korber AHRENS
    2003 Leonhard SCHWEIKERT Wolfgang BABILON Richard BRAUCH
    2002 Leonhard SCHWEIKERT Horst BLUME Hans Joachim DUX
    2001 Leonhard SCHWEIKERT Arno HUMBERDROS Henning SETZER
    2000 Leonhard SCHWEIKERT Gunter SCHWEDES Gunther MULLER
    1999 Helmut BUSS Wolfgang GERSCHWITZ Lothar QUOLL
    1998 Helmut BUSS Heinz SCHEERER Thomas TEUBERT
    1997 Helmut BUSS Albert PLATZ Frank GOLDLUST
    1996 Helmut BUSS Paul RIEDEL Bernhard NORDA
    1995 Helmut BUSS Reinhardt MEYER Hans Peter RIEKER
    1994 Ernst BECK Bertold WIENEKE Erwin WIESER
    1993 Reinhard MEYER Walter MARTIN Rolf FAUSER
    1992 Ernst BECK F. KIRCHOFT Wolfgang BABILON
    1991 Ernst BECK Hermann JOCHMANN Paul RIEDEL
    1990 Ernst BECK Hans Peter RIEKER Gunther BAUER
    1989 Ernst BECK Richard DEXEL Leonhard SCHWEIKERT
    1988 Ernst BECK Heinz HUHN Herbert OSTER
    1987 Ernst BECK Ulrich KOSFELD Erich ORSCHLER


    Zestawienie nr 3 - Owczarek niemiecki długowłosy PSY
    Klasy wystawowe BSZS
    Rok + 24 psy 18-24 psy 12-18 psy
    2017 Ulrich HAUSMANN Ulrich HAUSMANN Ulrich HAUSMANN
    2016 Ulrich HAUSMANN Ulrich HAUSMANN Ulrich HAUSMANN
    2015 Norbert SCHARSCHMIDT Norbert SCHARSCHMIDT Norbert SCHARSCHMIDT
    2014 Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD
    2013 Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD
    2012 Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD
    2011 Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD


    Zestawienie nr 4 - Owczarek niemiecki długowłosy SUKI
    Klasy wystawowe BSZS
    Rok + 24 suki 18-24 suki 12-18 suki
    2017 Otto Kober AHRENS Otto Kober AHRENS Otto Kober AHRENS
    2016 Lutz WISCHALLA Lutz WISCHALLA Lutz WISCHALLA
    2015 Jurgen HOFFMAN Jurgen HOFFMAN Jurgen HOFFMAN
    2014 Fridrich GERSTENBERG Fridrich GERSTENBERG Fridrich GERSTENBERG
    2013 Richard BRAUCH Richard BRAUCH Richard BRAUCH
    2012 Wolfgang LAUBER Wolfgang LAUBER Wolfgang LAUBER
    2011 Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD Wilfried SCHELD




    Zwycięzca i zwyciężczyni klasy podczas Światowej Wystawy Owczarków Niemieckich to w pewien sposób również wizytówka sędziego który przyznał tak zaszczytny tytuł jak VA1 czy SG1. W poniższym zestawieniu obejmującym 30 lat tej wystawy tj. lata 1987-2016 oraz dodatkowo 5 lat 2011-2016 dotyczących owczarka niemieckiego długowłosego warto zauważyć brak ocen VA1 w roku 2013 i 2014 co wynikało z postanowienia SV o wyborze całej grypy VA bez wskazywania zwycięzcy. Na szczęście ten chory i poroniony - według mnie - przepis został zmieniony.

    Warto sobie przypomnieć jakim psom i sukom zostały przyznane te zaszczytne i prestiżowe tytuły na przestrzeni ostatnich lat oraz który sędzia wybrał danego zwycięzcę klasy. Jestem przekonany, że dla starszych stażem hodowców i sędziów będzie to wspaniały sentymentalny powrót do minionych lat i wystaw których byli uczestnikami, obserwatorami lub owczarkarskimi kibicami. Na pewno padnie wtedy do głowy myśl lub pytanie - to już tyle czasu minęło? Dla tych którzy nie znają poniżej zamieszczonego zestawienia lub najmłodszych stażem owczarkarzy będzie to wspaniała lekcja historii ukochanej rasy psów.

    Zapraszam do poniższej lektury.

    Jacek "Jacentus" Żydzik

    2017

    VA1 GARY Hühnegrab Lothar QUOLL
    VA1 DAMINA Fichtenschlag Norbert SCHARSCHMIDT
    SG1 ASAP Aldamar Torsten KOPP
    SG1 TALINA Schloß Rügland Harald HOHMANN
    SG1 SPENCER Casa Massarelli Lutz WISCHALLA
    SG1 FINJA Walenius Christoph LUDWIG

    2016

    VA1 BALLACK Bruckneralle Lothar QUOLL
    VA1 OILILY Piste Trophe Friedrich GERSTENBERG
    SG1 KASPAR Tronje Helmut KONIG
    SG1 Greenveldt BLITZEN Hans Peter SCHWEIMER
    SG1 PEPE Bordetal Uwe SPRENGER
    SG1 WHITNEY Berghofer Heide Peter ARTH

    2015

    VA1 BALLACK Bruckneralle Lothar QUOLL
    VA1 CRISTAL di Casa Massarelli Erich BOSL
    SG1 WATSON Thermodos Dirk GABRIEL
    SG1 KIWI II di Casa Massarelli Wilhelm NORDSIECK
    SG1 OPTIMUS Pendler Johann MAYER
    SG1 ZUMBA Lubzer Eldetal Richard BRAUCH

    2014

    VA1 ------------------------ Lothar QUOLL
    VA1 ------------------------ Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 CRONOS del Seprio Helmut BUSS
    SG1 BEAUTY Drei Birkenzwinger Albrecht WOERNER
    SG1 WILLY Kuckuckland Hans Peter FETTEN
    SG1 USCHI Valtenberg Wolfgang LAUBER


    2013

    VA1 ------------------------ Lothar QUOLL
    VA1 ------------------------ Rudiger MAI
    SG1 DJAMBO Fichtenschlag Thomas TEUBERT
    SG1 YVONNE Kapellenberg Dieter NITSCHKE
    SG1 ARRE Huhnegrab Frank GOLDLUST
    SG1 YAVA Aurelius Rainer MAST

    2012

    VA1 REMO Fichtenschlag Rudiger MAI
    VA1 ELLY Seprio Henning SETZER
    SG1 LEO Zenteiche Joachim STIEGLER
    SG1 DARLING Godalis Franz Peter KNAUL
    SG1 TYSON Fixfrutta Karl Heinz ZYGADTO
    SG1 Rustols XHENA XELLENT Margit van DORSSEN

    2011

    VA1 REMO Fichtenschlag Reinhardt MEYER
    VA1 JACI Eichenplatz Hans Peter RIEKER
    SG1 Team Marlboro HARLEY Lutz WISCHALLA
    SG1 ILARI Huhnegrab Bernhard NORDA
    SG1 LABO Schollweiher Gunter SCHWEDES
    SG1 SYDNEY Pendler Heinz SCHERRER

    2010

    VA1 OBER Bad-Boll Reinhardt MEYER
    VA1 CHAKIRA Pendler Erich BOSL
    SG1 LENNOX Regina Pacis Bernd WEBER
    SG1 FENIA de Los Madriles Norbert SCHARSCHMIDT
    SG1 DANO Ostfriesischen Thingstatte Helmut KONIG
    SG1 CHIKA del Frutteto Leonhard SCHWEIKERT

    2009

    VA1 VEGAS du Haut Mansard Reinhardt MEYER
    VA1 BELLA Kuckuckland Frank GOLDLUST
    SG1 SULTAN Jahnhohe Klaus GOTHE
    SG1 HEIKE Osterberger Land Hans Jurgen BEGIER
    SG1 QUATTRO Partnachklamm Hans Ludger GOKE
    SG1 JURI Schollweiher Johann MAYER

    2008

    VA1 VEGAS du Haut Mansard Reinhardt MEYER
    VA1 LANA Zenteiche Rudiger MAI
    SG1 SHICCO Freiheit Westerholt Wolfgang BABILON
    SG1 CHAKIRA Pendler Thomas TEUBERT
    SG1 DUX Intercacina Otto Korber AHRENS
    SG1 BELLA Kuckuckland Albrecht WOERNER

    2007

    VA1 PAKROS dUlmental Reinhardt MEYER
    VA1 GINA Aquamarin Bernhard NORDA
    SG1 Godalis TINO Henning SETZER
    SG1 RONJA Haus Burow Joachim STIEGLER
    SG1 PANJO Kirschental Hans Peter RIEKER
    SG1 PAULA Gut Lethe Peter ARTH

    2006

    VA1 ZAMP Thermodos Heinz SCHERRER
    VA1 XARA Agilofinger Gunter SCHWEDES
    SG1 IROK Karanberg Hans Joachim DUX
    SG1 TIANA Fichtenschlag Hans Peter SCHWEIMER
    SG1 WILSON Schnuckenweide Ernst SEIFERT
    SG1 VIANA Fichtenschlag Erich BOSL

    2005

    VA1 LARUS Batu Heinz SCHERRER
    VA1 TABATA du Val D Anzin Rudiger MAI
    SG1 ODIN Holtkamper Hof Hans Peter FETTEN
    SG1 ANIA Agilofinger Ernst RUCKERT
    SG1 VEGAS du Haut Mansard Reinhardt MEYER
    SG1 VANTA Hochstadter Wappen Horst BLUME

    2004

    VA1 LARUS Batu Erich ORSCHLER
    VA1 KAMILLA Romerland Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 KEN Elzmündungsraum Heinz SCHERRER
    SG1 WAFA di Casa Cacozza Karl Heinz ZYGADTO
    SG1 EX Arline Johann MAYER
    SG1 PINA Agrigento Otto Korber AHRENS

    2003

    VA1 BAX Luisenstrasse Erich ORSCHLER
    VA1 KORA Bierstadter Hof Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 ZAMP Thermodos Bernhard NORDA
    SG1 GERMANY Bierstadter Hof Wolfgang BABILON
    SG1 OLIVER Laacher-Haus Klaus GOTHE
    SG1 TARA Hanness Richard BRAUCH

    2002

    VA1 YASKO Farbenspiel Peter MESSLER
    VA1 KARMA Ochsentor Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 NERO Nobachtal Helmut KONIG
    SG1 FARINA Noriswand Horst BLUME
    SG1 QUENTIN Karanberg Frank GOLDLUST
    SG1 CHANDRA Arline Hans Joachim DUX

    2001

    VA1 YASKO Farbenspiel Peter MESSLER
    VA1 MILLA Frutteto Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 HILL Farbenspiel Erich ORSCHLER
    SG1 RONDA du Val D Anzin Arno HUMBERDROS
    SG1 LARUS Batu Andreas RUDOLPH
    SG1 Repitition AMANDA Henning SETZER

    2000

    VA1 URSUS Batu Peter MESSLER
    VA1 CHIPSI Herdersfarm Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 Rapi SUPRA Hans Peter RIEKER
    SG1 LAURA Feuermelder Gunter SCHWEDES
    SG1 BAX Luisenstrasse Erich BOSL
    SG1 TRIXI Klebinger Schloss Gunther MULLER

    1999

    VA1 RIKKOR Bad-Boll Peter MESSLER
    VA1 SASKIA Arminius Helmut BUSS
    SG1 YASKO Farbenspiel Heinz HUHN
    SG1 ENSCHI Piste Trophe Wolfgang GERSCHWITZ
    SG1 JAGO Danischen Hof Wilhelm EUSCHER
    SG1 Heileis FARINA Lothar QUOLL

    1998

    VA1 RIKKOR Bad-Boll Peter MESSLER
    VA1 ANSCHY Magistrale Helmut BUSS
    SG1 ESKO Danischen Hof Ernst RUCKERT
    SG1 LEA Holtkamper See Heinz SCHERRER
    SG1 MACK Aducht Johann MAYER
    SG1 ZAMBIA Arminius Thomas TEUBERT

    1997

    VA1 LASSO Neuen Berg Peter MESSLER
    VA1 CONNIE Farbenspiel Helmut BUSS
    SG1 XANDRO Danischen Hof Ulrich KOSFELD
    SG1 UNGANA Wienerau Albert PLATZ
    SG1 Mischalands SIMON Rudiger MAI
    SG1 YESSI Agrigento Frank GOLDLUST

    1996

    VA1 VISUM Arminius Peter MESSLER
    VA1 QUENA Haus Sommerlade Helmut BUSS
    SG1 RIKKOR Bad-Boll Gunter Kollges
    SG1 SALOME El Tous Paul RIEDEL
    SG1 ZOLTAN Haus Geltinger Leonhard SCHWEIKERT
    SG1 Arkanes VA Bernhard NORDA

    1995

    VA1 ULK Arlett Peter MESSLER
    VA1 NATHALIE Wienerau Helmut BUSS
    SG1 LORD Georg Vicktor Turm Heinz HUHN
    SG1 QUENA Haus Sommerlade Reinhardt MEYER
    SG1 ZAPP Monchberg Wolfgang BABILON
    SG1 TOSKA Steigerhof Hans Peter RIEKER

    1994

    VA1 KIMON Dan Alhedys Hoeve Hermann MARTIN
    VA1 VANTA Wienerau Ernst BECK
    SG1 VITUS Haus Farrenkopf Joachim BRATKE
    SG1 HONDA Heilbroner Schloss Bertold WIENEKE
    SG1 MAX Logia Mercanti Heinz HUHN
    SG1 VIMA Farbenspiel Erwin WIESER

    1993

    VA1 JECK Noricum Hermann MARTIN
    VA1 PALIE Trienzbachtal Renhard MEYER
    SG1 EROS Luisenstrasse Peter MESSLER
    SG1 KARLA Wiesenborn Walter MARTIN
    SG1 KARLY Arminius Johann MAYER
    SG1 HELLA Wutachtal Rolf FAUSER

    1992

    VA1 ZAMB Wienerau Hermann MARTIN
    VA1 VANTA Wienerau Ernst BECK
    SG1 ERO Batu Andreas RUDOLPH
    SG1 LEISA Natoplatz F.KIRCHOFF
    SG1 LUCK Batu Erich ORSCHLER
    SG1 NATHALIE Wienerau Wolfgang BABILON

    1991

    VA1 FANTO Hirschel Hermann MARTIN
    VA1 YOLLI Kreuzbaum Ernst BECK
    SG1 KIMON Dan Alhedys Hoeve Albert PLATZ
    SG1 VANTA Wienerau Hermann JOCHMANN
    SG1 VISUM Arminius Theo LUGBAUER
    SG1 XENA Wildsteiger Land Paul RIEDEL

    1990

    VA1 FANTO Hirschel Hermann MARTIN
    VA1 INKA Eichwaldhutte Ernst BECK
    SG1 ATLAS Bad-Boll Reinhardt MEYER
    SG1 ORNA Steinhagerquelle Hans Peter RIEKER
    SG1 GORBI Bad-Boll Gunter KOLLGES
    SG1 PALIE Trienzbachtal Gunther BAUER

    1989

    VA1 ISO Bergmannshof Hermann MARTIN
    VA1 INKA Eichwaldhutte Ernst BECK
    SG1 HEIKO Haus Hetok Walter RUGAMER
    SG1 YOLLI Kreuzbaum Richard DEXEL
    SG1 NICKOR Holledau Rolf FAUSER
    SG1 LANA Haus Beck Leonhard SCHWEIKERT

    1988

    VA1 EIKO Kirschental Hermann MARTIN
    VA1 RONDA Haus Beck Ernst BECK
    SG1 ENZO Romerau Bernhard NORDA
    SG1 ANIKA Heitpark Heinz HUHN
    SG1 ZAMB Wienerau Erwin WIESER
    SG1 KIMBA Haus Gero Herbert OSTER

    1987

    VA1 QUANDO Arminius Hermann MARTIN
    VA1 SENTA Basilisk Ernst BECK
    SG1 ENZO Burg Aliso Horst KNABE
    SG1 POLA Schornfelsen Ulrich KOSFELD
    SG1 FANTO Hirschel Albert PLATZ
    SG1 RONDA Haus Beck Erich ORSCHLER




    Owczarek niemiecki długowłosy

    2016

    VA1 JACKSON Zisawinkel Ulrich HAUSMANN
    VA1 LISA Silvalacus Lutz WISCHALLA
    SG1 ZITAN Repitition Ulrich HAUSMANN
    SG1 CYRA Mühlenblick Lutz WISCHALLA
    SG1 DACK Haus Goff Ulrich HAUSMANN
    SG1 Endrefalva GERMANIKA Lutz WISCHALLA

    2015

    VA1 ORBIT Pallas Athene Norbert SCHARSCHMIDT
    VA1 ZOE Pendler Jurgen HOFFMAN
    SG1 PRIX od Kovacica Norbert SCHARSCHMIDT
    SG1 MEL C Messina Jurgen HOFFMAN
    SG1 GAVIN Hasenborn Norbert SCHARSCHMIDT
    SG1 LISA Silvalacus Jurgen HOFFMAN

    2014

    VA1 ------------------------ Wilfried SCHELD
    VA1 ------------------------ Fridrich GERSTENBERG
    SG1 JACKSON Zisawinkel Wilfried SCHELD
    SG1 MEGGY Wierlings Hook Fridrich GERSTENBERG
    SG1 YANKEE Haus Cerba Wilfried SCHELD
    SG1 ALEXA Klosterpforte Fridrich GERSTENBERG

    2013

    VA1 ------------------------ Wilfried SCHELD
    VA1 ------------------------ Richard BRAUCH
    SG1 ORBIT Pallas Athene Wilfried SCHELD
    SG1 MAJA Tunibergerland Richard BRAUCH
    SG1 Shernaa PAKROS Wilfried SCHELD
    SG1 DESIREE Christinen Brunnen Richard BRAUCH

    2012

    VA1 ORION Mavic Wilfried SCHELD
    V1 HERA Tejada Schloss Wolfgang LAUBER
    SG1 XAMBO Kalupus Wilfried SCHELD
    SG1 JENNY Santamar Wolfgang LAUBER
    SG1 YUKO Spessarblick Wilfried SCHELD
    SG1 ZARA Schaferhof Wolfgang LAUBER

    2011

    VA1 RICO Aureum Zwinger Wilfried SCHELD
    VA1 AEBBY Elmbach Wilfried SCHELD
    SG1 PARKO Scharzaugen Wilfried SCHELD
    SG1 UNICK St-Michaels-Berg Wilfried SCHELD
    SG1 BRYAN Bono Vox Wilfried SCHELD
    SG1 ELLI Haus Dierich Wilfried SCHELD


    Copyright & design by Jacentus 2002-2017