WSZYSTKO O OWCZARKACH NIEMIECKICH 

 

Forum / artyku³y

Komunikat KON-u czyli kilka zdañ bardzo pomocnych w wydaniu oczekiwanej uchwa³y

Wywiad z Markiem Czerniakowskim po ¦wiatowej Wystawie Owczarków Niemieckich która odby³a siê w Kassel w dniach 30.08-01.09.2013.

Jacentus - Za nami kolejna "¶wiatówka" która odby³a siê w Kassel. Mieli¶my okazjê byæ na niej wraz z innymi mi³o¶nikami owczarka niemieckiego z Polski. Jakie s± zatem pana ogólne wra¿enia?

Marek Czerniakowski - Ja ju¿ na BSZS by³em po raz 21 z rzêdu. Mo¿na powiedzieæ, ¿e wiele ju¿ widzia³em i s³ysza³em. Od kilku lat stale powtarza siê, ¿e to ju¿ nastêpuje upadek, ¿e jest coraz gorzej, coraz mniej ciekawie itd. Prze¿y³em bardzo dobre - moim zdaniem - sêdziowanie i ustawienie grupy VA przez sêdziego Hermana Martina, prze¿y³em "gospodarskie" (landesgruppe Koeln) sêdziowanie Petera Messlera, z dziwnymi czo³owymi psami np. Lasso Neuen Berg, Untox Ducati i niewyt³umaczaln± pora¿kê Karlego von Arminius. Widzia³em uk³adowe i z³o¶liwe sêdziowanie Reinharda Mayera. Za ka¿dym razem mówiono, ¿e hodowla niemiecka siêga dna, ¿e to ju¿ koniec, i co? ¯ycie toczy siê dalej! Widzia³em "na ¿ywo" w konkurencji prawdziwe gwiazdy: Fanta von Hirschel, Zamba v.d. Wienerau, Jecka v. Noricum. Te psy wyró¿nia³y siê, odbiega³y od reszty stawki. Z psów ostatnich lat tylko Vegas móg³by im dorównaæ. To by³y gwiazdy, i uwa¿ane i honorowane by³y jak gwiazdy. Poziom wyra¼nie spada, a z obecnych psów to mo¿e jeszcze Remo jest w stanie z nimi konkurowaæ. Podaj±c te przyk³ady mam przede wszystkim na my¶li walory hodowlane wymienionych psów. Ale nie martwmy siê za Niemców! Oni dadz± sobie radê. Owczarek nie zginie! A wra¿enia z organizacji wystawy? Nie mam organizatorów za co krytykowaæ.

Czy nie wydaje siê panu ¿e sêdziowanie Lothara Quolla by³o s³abe? Czy podziela pan moj± opiniê ¿e sêdziowanie klasy u¿ytkowej by³o pe³ne ba³aganu, przejrzysto¶ci i czytelno¶ci?

Uwa¿am, ¿e sêdzia Quoll zagubi³ siê. Dopu¶ci³ do chaosu i ba³aganu na ringu. Szczególnie podczas biegu bez smyczy. Zupe³nie nie panowa³ nad sytuacj±. Nam - sêdziom ON sêdziowie niemieccy zawsze t³umaczyli, ¿e w biegu bez smyczy nie wolno wyprzedzaæ, ¿e nale¿y zachowywaæ odstêpy, kontrolowaæ psa, nie dotykaæ ³añcuszka itp. I co zrobi³ "najwa¿niejszy"? Odnios³em wra¿enie, ¿e kolejno¶æ miejsc ustalili wystawiaj±cy wzajemnie wyprzedzaj±c siê. A zacz±³ to ju¿ w pierwszej biegn±cej grupie prowadz±cy Peara Hasenborn. Nie podoba³o mi siê to, mia³em pewien niesmak. W wyniku zagubienia siê sêdziego i nie kontrolowania stawki na dalekiej pozycji - nie ze swojej winy - znalaz³ siê Yankee. Co wtedy robi sêdzia aby unikn±æ kompromitacji, ¿e psa VA z poprzedniego roku nie zauwa¿y³?! Przyznaje czterna¶ci lokat VA. Zupe³nie niespodziewanie i niesprawiedliwie znalaz³y siê tam: Cobra i Sabat. Tak nie mo¿na robiæ!

Jaki kierunek hodowli pokaza³ ¶wiatu Lothar Quoll?

Nie wiem jaki kierunek. Gdzie podzia³y siê szumne zapowiedzi, ¿e grono VA bêdzie wywa¿one tak, aby zbytnio nie preferowaæ niektórych psów i linii, ¿eby wyrównaæ tzw. pulê genetyczn±? Co znalaz³o siê w gronie VA? Trzech synów Remo, piêciu przedstawicieli Quenna - czy to nie jest zagêszczenie krwi! Tylko jeden przedstawiciel Vegasa. Nast±pi³o tylko przekierunkowanie z Vegasa na Remo i Quenna. Ja nie mówiê, ¿e tych psów - poza dwoma - Cobra i Saabat - nie powinno tam byæ! Ale jak siê chce wyrównywaæ szansê i nie preferowaæ pewnych linii, to trzeba byæ konsekwentnym. Nie trzeba dawaæ a¿ 14 x VA, mo¿e wystarczy³oby np. 8 xVA. Nie bardzo te¿ rozumiem w jakim celu wyró¿nia siê Obera Bad-Boll?

Na wielu wystawach np. w Polsce wyprzedzanie w czasie biegu by³o surowo karane przez sêdziów SV. Jak zatem okre¶liæ to co dzia³o siê na ringu w Kassel?

O wyprzedzaniu ju¿ pisa³em wcze¶niej. Ciekawi mnie tylko co dalej maj± robiæ polscy sêdziowie np. na naszej klubowej?

Ja mam nadziejê - chocia¿ nie bêdê tego widzia³ - ¿e bêdzie tak jak to powinno siê robiæ. Odstêpy pomiêdzy poszczególnymi owczarkami które poka¿± pe³niê swoich walorów anatomicznych a ewentualne przestawienie stawki nast±pi dopiero po zakoñczeniu biegu.
Jakie grupy reproduktorów podoba³y siê panu? Które pozostawi³y pozytywne wra¿enie? Które zawiod³y i nie spe³ni³y oczekiwañ?

Zdecydowanie podoba³y mi siê grupy po: Remo, Vegasie, Atosie, Iliano i Omenie. Nie podoba³y mi siê grupy : Mentosa, Cobry, Chacco. Zdziwi³em siê, ¿e stosunkowo m³ody i utytu³owany reproduktor Quattro nie skompletowa³ grupy. O jako¶ci reproduktora ¶wiadczy tak¿e to, ¿e mimo up³ywu lat w jego grupie znajduj± siê tak¿e zwierzêta z klasy juniorów i m³odzie¿y. ¦wiadczy to o tym, ¿e w dalszym ci±gu jest cenionym przez hodowców - np. Vegas. Reszta grup - nijaka. Reasumuj±c "jaj nie urywa³o"!.

Które psy z klasy u¿ytkowej pozostawi³y po sobie najbardziej pozytywne wra¿enie?

Tu bêdê surowy. Z grona VA podoba³y mi siê i bardzo przez rok zyska³y: Omen i Iliano, no mo¿e jeszcze Yankee. Wiêcej spodziewa³em siê po: Leo, Chacco. Jak zawsze nie podoba³y mi siê: Enosch i Cobra. Niespodziank± jest Ballack, ale tu trzeba czekaæ. Z bliskiego V (doskona³e) podoba³y mi siê Yoker, Pacco.

Czy s± w grupie VA psy które wed³ug pana na ten tytu³ nie zas³uguj±?

Oczywi¶cie, ¿e s±! Jak ju¿ poprzednio pisa³em, przypadkowo znalaz³y siê tam: Cobra i Saabat. Dalsza kariera hodowlana to zweryfikuje. Po raz ostatni - mam nadziejê - moje oko bêdzie "cieszy³" widok Enoscha.

Co siê sta³o ze zwyciêzc± m³odzie¿y z 2012 roku - Tyson-em Fixfrutta? Wygl±da³ w tej klasie jako¶ dziwnie?

Co siê sta³o z Tysonem Fixfrutta? Po prostu nie rozwin±³ siê. To siê zdarza. Sêdziemu Zygatto w 2012 roku wydawa³o siê, ¿e wynalaz³ drugiego Vegasa! Ale siê pomyli³. Ten pies nie zas³ugiwa³ nawet na V 20. Ojciec rozwin±³ siê fizycznie, a on nie. Pozosta³ takim samym, zgrabnym pieskiem, jakim by³ w klasie m³odzie¿y. Czy w dalszym ci±gu mo¿na go uwa¿aæ za alternatywê do du¿ych suk? Moim zdaniem - nie. Bardziej geny ojca zagwarantuj±, ¿e poka¿e siê mo¿e kilka ³adnych suczek. Zrobiono z nim b³±d taktyczny. Po testach powinien zostaæ wycofany. Po tym swoim "wystêpie" straci i tak ju¿ niewielu chêtnych na krycia.

Jak siê Panu podoba nowa gwiazda ARRE Huhnegrab?

Owszem, podoba³ mi siê. W tak m³odym wieku wygl±da imponuj±co. Asia Domañska dostrzeg³a co prawda wadê tylnych koñczyn, ale po Tysonie jest wiele w±skich ty³ów. Zaczekamy na to jak siê szkoli i jak zaliczy testy w 2014 roku. Na razie w klasie m³odzie¿y wygl±da³ równie wyró¿niaj±co jak kiedy¶ Zamb i Larus.

Czy w klasie juniorów i w klasie m³odzie¿y "wy³apa³" pan jakie¶ psy?

Bardziej skupia³em siê na klasie m³odzie¿y. Tu podoba³ mi siê Arry, dobrze zaprezentowa³y siê te¿: Desperados i ¶redniej wielko¶ci syn Tymona - Hugh. W klasie juniorów podoba³y mi siê: zwyciêzca, francuski syn Atosa aus Agrigento -Gordon oraz niespodziewanie syn Nelsona - Caruso. Jako¶ciowo czo³ówka klasy m³odzie¿y moim zdaniem lepsza ni¿ juniorów. Bardzo podoba³y mi siê owczarki z Polski zaprezentowane w klasie m³odzie¿y. Miejsca Jehu i Warrinki to kosmos! Gratulacje dla hodowców. Uwa¿am, ¿e Warrinka powinna byæ du¿o wy¿ej. Podoba³a mi siê te¿ Degra Kalupus, choæby za przygotowanie, kondycjê i wolê walki w ringu.

By³ pan przy ringu owczarków d³ugow³osych. Jakie odczucia pozosta³y po tej wystawie?

By³o to najwiêksze zgrupowanie owczarków d³ugow³osych jakie widzia³em. Sêdziowanie niezbyt mi zaimponowa³o. Poziom zwierz±t oceniam jako ¶redni.

W klasie u¿ytkowej zaprezentowa³y siê 3 psy z Polski. Znalaz³y siê w pierwszej 5-ce. To zapewne du¿y i historyczny sukces.

Oczywi¶cie, ¿e jest to znacz±cy sukces naszej hodowli. Wyrastamy na drug± ¶wiatow± si³ê. My¶lê, ¿e gdyby nie wzglêdy formalne, to w gronie VA mieliby¶my dwa owczarki z Polski, jednak w innej kolejno¶ci. Magda Barjak i Bartek, mieli ogromnego pecha, ¿e niespodziewana ¶mieræ matki Xamba nie pozwoli³a jej przyst±piæ do korungu, do którego by³a ¶wietnie przygotowana. Obserwowa³em t± klasê i widzia³em mêki Krzy¶ka Dobrzañskiego z niezbyt dobrze przygotowanym i niebezpiecznie nadpobudliwym Orionem. Ja z autopsji znam twardo¶æ i krn±brno¶æ synów Tysona, lecz uwa¿am, ¿e gdzie¶ uczyniono b³±d (mo¿e nie¶wiadomie?) w przygotowaniach Oriona do wystêpowania na wystawach. Tylko dziêki tolerancji sêdziego móg³ dokoñczyæ swój wystêp. Chcia³bym przypomnieæ tak¿e, ¿e bardzo przyzwoicie wypad³y w klasie u¿ytkowej suki z Polski, a by³oby jeszcze lepiej gdyby sêdzia zaliczy³ testy suce Pana Janusza Chojnackiego. Niewielkie zwolnienie tej suki w ostatniej fazie biegu nie kwalifikowa³o siê do przyznania oceny "vorhanden", tym bardziej, ¿e kilka niemieckich suk zrobi³o testy znacznie gorzej. Co do testów Yannika, który ostatecznie pu¶ci³ rêkaw - zdaniem sêdziego za pó¼no - to s±dzê, ¿e sêdzia pospieszy³ siê i nie odczeka³ 30 sekund. Szkoda!

Czy owczarek niemiecki d³ugow³osy bêdzie dalej podbija³ ringi w Niemczech czy raczej pozostanie nadal "brzydkim kacz±tkiem"?

To, ¿e przyby³o owczarków d³ugow³osych w porównaniu z rokiem 2012 to nie mo¿na jeszcze tego nazwaæ tendencj± rosn±c±. Analizuj±c miesiêczne wykazy kryæ w Niemczech, mo¿na zauwa¿yæ, ¿e niewiele jest kryæ reproduktorów d³ugow³osych! To mo¿e ¶wiadczyæ o tym, ¿e populacja owczarków d³ugow³osych bazuje w dalszym ci±gu przede wszystkim na bazie owczarków z normalnym w³osem i moda na d³ugow³ose jeszcze siê w Niemczech nie przyjê³a. W dalszym ci±gu czo³owi hodowcy niemieccy wol± sprzedawaæ za granicê szczeniêta d³ugow³ose z "normalnych" miotów. Nie widzia³em te¿ wielu owczarków d³ugow³osych z tak silnych zagranicznych hodowli (W³ochy, Francja, Hiszpania). Wol± je gdzie¶ "upychaæ". Musimy jeszcze trochê poczekaæ na mioty "obustronnie d³ugow³ose"

W Polsce owczarek niemiecki d³ugow³osy prze¿ywa du¿± popularno¶æ. Wielka szkoda ¿e skupia siê go w tak wielu ró¿nych klubach - sam nie wiem w ilu. Czy my¶li pan ¿e ta tendencja popularno¶ci w Polsce bêdzie siê nadal utrzymywaæ?

Ka¿da nowo¶æ cieszy siê na pocz±tku du¿ym zainteresowaniem. Decyzja FCI o wprowadzeniu i uznaniu nowej odmiany rasy spowodowa³a "ujawnienie " du¿ej liczby owczarków d³ugow³osych. ZKwP wszed³ do ¶wiata owczarków d³ugow³osych jako intruz, ale intruz bardzo silny, posiadaj±cy wiêksze do¶wiadczenie, lepsz± strukturê i organizacjê. To w odró¿nieniu od istniej±cych ju¿ innych mniejszych organizacji zrzeszaj±cych owczarki d³ugow³ose od razu postawi³o ZKwP w roli hegemona. To my mamy najwiêksze mo¿liwo¶ci zaprezentowania w ¶wiecie nowej odmiany w³osowej. Co by nie mówi³y mniejsze kluby, jak by siê nie napina³y, to my przejêli¶my rolê najwiêkszego reprezentanta DON-ów. Struktura FCI nie przewiduje sytuacji ³±czenia siê ró¿nych klubów i organizacji. Przypominam, ¿e przez kilka miesiêcy otworzyli¶my furtkê dla tych, którzy chcieli siê do nas przy³±czyæ. Jedni skorzystali, inni nie. W Polsce w ZKwP jeszcze nie ma pe³nej specjalizacji w hodowaniu DON-ów. Jest kilka profesjonalnych hodowli, które ju¿ s± w stanie hodowaæ na materiale obustronnie d³ugow³osym, a ca³a reszta tych ³adnych - pokazuj±cych siê w czo³ówkach wystaw - to odpryski z hodowli ON - o normalnym w³osie. Je¿eli przybêdzie hodowli czysto DON-ów, to mo¿emy mówiæ o tendencji rosn±cej. Granic± jest tak¿e ró¿nica ceny miêdzy szczeniêtami.

Jak ocenia pan sobotnie testy psychiczne podczas Sieger? Dobrze zaprezentowa³y siê psy i suki z Polski?

Testy psychiczne by³y nierówno sêdziowane. Tak jest co roku. Psy z Polski zaprezentowa³y siê dobrze. Tak, jak ju¿ wspomnia³em gdyby zaliczy³y: Nikita, Ricke i Yannik powiedzia³bym, ¿e polskie psy wypad³y bardzo dobrze. Przewodnicy byli pewniejsi ni¿ w poprzedniego roku, nie zjad³a ich trema. Szczególne brawa, choæby ze wzglêdu na m³ody wiek nale¿± siê parze Bartek - Xambo!

1 pies i 1 suka z polskich hodowli wesz³y do pierwszych 20-tek swoich klas. To te¿ du¿y sukces. Czy wierzy pan ¿e kieeedy¶ pies z polskim przydomkiem mo¿e wygraæ na takiej wystawie? Czy raczej Niemcy nigdy do tego nie dopuszcz± - by³a by to dla nich np. jaka¶ ujma?

To, ¿e wesz³y do czo³ówki to ogromny sukces. Gratulacje nale¿± siê hodowcom. Uwa¿am, ¿e Warrinka w takiej formie i kondycji jak± zaprezentowa³a mog³aby byæ zdecydowanie wy¿ej, gdy¿ niczym nie ustêpowa³a sukom na czo³owych pozycjach. Jehu gdyby by³ wystawiony przez Beatê Kalisz to utrzyma³by pozycjê po stój. Czy pies z polskim przydomkiem hodowlanym mo¿e wygraæ na takiej wystawie? Na razie nie staæ nas na to, choæby pod wzglêdem finansowym i organizacyjnym. Gdyby w polskiej hodowli urodzi³ siê jaki¶ wybitny egzemplarz i mia³ udokumentowane obustronne niemieckie pochodzenie to mia³by szansê (bardziej suka). Ale o to bêdzie bardzo trudno, bior±c pod uwagê nasze przepisy hodowlane a szczególnie nieobowi±zkow± licencjê. Ale b±d¼my dobrej nadziei.

Do konkurencji Najlepsza Hodowla zg³oszono 37 hodowli. Wystawiono 18. Jakie wra¿enia po tej konkurencji?

Zg³oszono bardzo du¿o hodowli, ale skompletowano tylko po³owê. Kolejno¶æ nie by³a ¿adn± niespodziank±. Kojec Fichtenschlag by³ w stanie wystawiæ dwie dru¿yny. Nawet jedna odbiegaj±ca kolorem suka w kojcu Fichtenschlag I nie przeszkodzi³a im w wygraniu konkurencji. Organizatorzy dokonuj± ró¿nych "sztuczek" aby zapewniæ frekwencjê na tej konkurencji. W ostatnich latach stadion w tym czasie chwilowo pustoszeje, gdy¿ kibice posilaj± siê i uzupe³niaj± napoje. Zdziwi³o mnie, ¿e nie pokaza³y siê hodowle jak Bad Boll czy Arlett. S± lata obfite i chude.

Czy my¶li pan ¿e Lothar Quoll bêdzie sêdziowa³ ponownie w 2014 roku? Swoim sêdziowaniem przysporzy³ sobie przyjació³ czy wrogów w¶ród niemieckich wystawców i hodowców?

Sêdziowanie podczas tej wystawy wynika raczej z funkcji jak± siê pe³ni w SV. Je¿eli zatem nie zostanie z tej funkcji odwo³any to pewnie bêdzie sêdziowa³. My¶lê, ¿e nie bêdzie siê przejmowa³ tym czy ma wrogów czy przyjació³.

Nastêpna wystawa odbêdzie siê w Norymberdze. Ponownie w Norymberdze. Co zatem przemawia za przyznaniem temu miastu ponownej organizacji?

G³ówne zalety to po³o¿enie - centrum Niemiec, ³atwo¶æ dostêpu do bardzo dobrego stadionu oraz niezbêdnego zaplecza a to wszystko poparte organizacj±. Widaæ jak mocna jest tam grupa landowa.

Mo¿e warto wystawê ogl±daæ poprzez ³±cza internetowe. Ja chcia³em w tym roku tak zrobiæ. Jednak nie wytrzyma³em presji sumienia i ponownie pojecha³em. Zatem za rok jedziemy czy internetujemy?

Ogl±danie wystawy przez internet to jak lizanie cukierka przez papierek. Przez internet nie da siê przekazaæ panuj±cej atmosfery i kole¿eñskich spotkañ, kontaktów mi³o¶nikami rasy z ca³ego ¶wiata. Jak tylko zdrowie pozwoli jedziemy!

W imieniu czytelników serwisu oraz swoim w³asnym dziêkujê za po¶wiêcony czas i mo¿liwo¶æ przeprowadzenia wywiadu.

Jacek "Jacentus" ¯ydzik

Copyright & design by Jacentus 2002-